Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy - co powinno się w niej znaleźć?

2022-12-25

W każdym zakładzie pracy, bez względu na jego specyfikę, musi znaleźć się odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Korzystanie z niej jest oczywiste w przypadku drobnych urazów oraz skaleczeń, które mogą przydarzyć się dosłownie w każdej sekundzie pracy.  Niemniej jednak wiele zakładów pracy nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy. Wobec tego, jakie jest podstawowe wyposażenie apteczki?

Podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy

Podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno być dość oczywiste. Wynika to z samej specyfiki apteczki, która ma głównie służyć do bezzwłocznej pomocy w nagłych wypadkach. Wobec tego wyposażenie apteczki pierwszej pomocy powinno zawierać w sobie między innymi:

  • zestaw plastrów - w różnych rozmiarach;
  • zestaw bandaży - sterylnych i elastycznych;
  • stazę;
  • folię termiczną;
  • jałowe opatrunki;
  • opatrunki na oparzenia.

Takie wyposażenie apteczki jest niezbędne, chociażby do tego, by można było udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku jak np. skaleczeniach, rozcięciach oraz oparzeniach. Warto pamiętać, że wyposażenie apteczki pierwszej pomocy nie ma za zadanie pomóc w udzieleniu profesjonalnej pomocy, a jedynie ma pomóc w opanowaniu sytuacji "kryzysowej" i ewentualnym zabezpieczeniu zranionego miejsca. Przykłady wyposażonych apteczek można sprawdzić pod adresem https://www.bhp-gabi.pl/k996,apteczki-wyposazenia-do-apteczek.html.


Co jeszcze powinno znaleźć się w wyposażeniu apteczki?

Podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy jest raczej oczywiste. Warto jednak mieć jednak na uwadze to, że wyposażenie apteczki pierwszej pomocy może zawierać w sobie znacznie więcej elementów. Konieczne jest jednak dopasowanie go do specyfiki danego zakładu pracy. Warto więc zapoznać się z ogólnymi wytycznymi odnośnie tego, jakie powinno być wyposażenie apteczki i gdzie powinna ona zostać umiejscowiona w danym pomieszczeniu zakładowym.