Jodek potasu - co to jest i jak go przyjmować?

2022-11-04

Jodek potasu, znany również pod wieloma innymi nazwami, takimi jak D-KI,KI,I, KI-Gel czy sól jodowa, to sól, która służy do ochrony tarczycy przed radioaktywnym jodem. Można ją również znaleźć w preparatach bez recepty. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o jodku potasu (KI), nie martw się, ponieważ nie jest to coś, z czym większość ludzi również spotkała się wcześniej. W rzeczywistości mogłeś słyszeć o tej substancji chemicznej, jeśli śledzisz jakiekolwiek artykuły w Internecie na temat opadu jądrowego lub skażenia radioaktywnego. Widzisz, był on używany przez dziesięciolecia, aby pomóc chronić ludzi i zwierzęta przed skutkami ekspozycji na radiojod uwalniany przez opad jądrowy (szczególnie po testach jądrowych).

Jak przyjmować jodek potasu? 

KI jest dostępny w wielu różnych formach, w tym roztworów, pastylek, tabletek i kapsułek pod adresem https://evita.sklep.pl/pl/p/Jodek-potasu-30-mg-60-tabletek-Nowfoods/23113821. Najlepiej przyjmować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Może on zalecić przyjmowanie KI raz dziennie lub kilka razy dziennie. Niektórzy ludzie mogą zostać poinstruowani, aby przyjmować go z posiłkiem, podczas gdy inni mogą zostać poinstruowani, aby przyjmować go na pusty żołądek. Ważne jest, aby przyjmować jodek potasu dokładnie tak, jak zalecił lekarz. Nie zaleca się przyjmowania jodku potasu na pusty żołądek. W przypadku wątpliwości dotyczących jakiegokolwiek aspektu leczenia, należy zwrócić się do lekarza z prośbą o wyjaśnienie.

Ważne informacje o jodku potasu 

Ważne jest, aby pamiętać, że jodek potasu nie jest substytutem prawdziwego jodu. Jest przydatnym suplementem dla osób, które były narażone na działanie radioaktywnego jodu lub planują przebywać na obszarach z ekspozycją na radioaktywny jod, ale ważne jest, aby zrozumieć różnicę między nimi. Lepiej jest przyjmować jodek potasu wcześniej niż później. Najlepiej jest zacząć przyjmować go 4-5 dni po ekspozycji i kontynuować przez 10 dni lub dłużej. Daje to czas, aby suplement był skuteczny.


Jak skuteczny jest jodek potasu? 

Wielu ekspertów uważa, że jodek potasu jest skuteczny w zapobieganiu wchłaniania do 99% radioaktywnego jodu. Jednak jeśli byłeś narażony na bardzo dużą ilość radioaktywnego jodu lub bardzo wysokie ilości radioaktywnego jodu, możliwe jest, że możesz nie być chroniony przez suplement.