Kordyceps chiński i jego właściwości

2022-06-02

Leczenie przy wykorzystaniu dóbr natury wraca do łask. Doskonałym przykładem takiego podejścia jest stosowanie kordycepsu chińskiego. Podpowiadamy, co to za grzyb i jak wpływa na ludzki organizm.

Kordyceps - najważniejsze informacje

Kordyceps chiński to grzyb rosnący na wysokogórskich obszarach Nepalu i Tybetu. Jest to organizm pasożytujący na larwach ćmy Thitarodes w czasie gdy te przebywają pod gruntem. Grzyb zabija larwę i żywi się jego składnikami odżywczymi. Jego rzadkie występowanie sprawia, że jest niezwykle ceniony i znajduje się w diecie wielu dbających o zdrowie osób. Może być stosowany na wiele sposobów, najczęściej występuje w formie proszku, kapsułek oraz tabletek. Zalecana dawka kordycepsu nie powinna przekraczać 10 gram dziennie. Opisywany suplement zawiera kilka przeciwwskazań. Kordyceps powinien być unikany przez karmiące mamy oraz dzieci poniżej 12 roku życia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

kordyceps

Właściwości kordycepsu chińskiego

Kordyceps chiński jest stosowany w medycynie ludowej od setek lat. Ceni się go głównie ze względu na zdolność do likwidowania wolnych rodników. Jego regularne stosowanie owocuje spowalnianiem procesu starzenia się organizmu. Jest to organizm cechujący się bogatym składem, zawiera witaminy A, C, E i B, sterole, aminokwasy i związki mineralne. Jest źródłem kordecypiny, która jest wstanie tworzyć stabilne kompleksy z ludzkim DNA. Najważniejsze właściwości prozdrowotne wykazywane przez kordyceps to:

  • wzmacnianie odporności - wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  • poprawianie wydolności - polecany sportowcom, zwiększa wytrzymałość i przyśpiesza regeneracje po wzmożonym wysiłku fizycznym.
  • normalizowanie poziomu cukru we krwi - redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy.
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia zawału serca.
  • spowalnianie wzrostu nowotworów.
  • minimalizowanie objawów choroby Parkinsona i Alzheimera.