Kiedy warto zakupić płyn Lugola?

2022-05-01

Bardzo wiele osób po przeczytaniu, jak działa stosowanie jodu, decyduje się na zakup płynu Lugola. Musimy jednak mieć świadomość, że działanie preparatu jest bardzo silne, a na własną rękę nie powinniśmy decydować, się pić sam preparat, który dostępny w aptece w formie nieoczyszczonej, może być bardzo szkodliwy. Kiedy więc chcemy mieć go w swojej apteczce, to warto zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, aby na co dzień móc bezpieczne go użytkować, bez szkody dla naszego zdrowia, co jest kluczowe.

W jakich przypadkach płyn Lugola nam się sprawdzi?

Jeśli chodzi o płyn Lugola (dostępny tutaj), to rzeczywiście może on okazać się bardzo pomocny w wielu przypadkach i warto mieć go w swojej domowej apteczce, Choć nie powinniśmy go pić, to idealnie sprawdzi się w przypadku:

  • odkażania drobnych ranek skóry, 
  • leczeniu drobnych zadrapań,
  • jako pomoc w leczeniu wielu schorzeń, jednak tutaj wyłącznie za zgodą lekarza. 
płyn lugola

Dlaczego nie można pić płynu Lugola od razu po kupnie?

Musimy wiedzieć, że choć jod w wielu przypadkach jest konieczny, aby leczyć choroby tarczycy, to nie należy pić płynu Lugola w takiej formie, w jakiej zostanie zakupiony w aptece. Mamy tutaj do czynienia z preparatem zbyt mocnym, nieoczyszczonym, co powoduje, że specyfik nie nadaje się do picia. Możemy jednak zbawienny płyn Lugola wykorzystywać do odkażanie ran, jednak nie mogą być to zbyt głębokie uszkodzenia skóry. Płyn sprawdzi się jednak do miejscowego dezynfekowania skóry, co jest konieczne w wielu sytuacjach. Przed użytkowaniem preparatu należy przede wszystkim dokładnie przeczytać dostępną ulotkę, a także poprosić o instrukcje farmaceuty. Specyfik nie może być użytkowany przez niemowlęta, jednak w niektórych przypadkach dopuszcza się możliwość użytkowania płynu Lugola przez dzieci.