Suplementy z tyrozyną - efekty stosowania

2018-05-16
Organizm potrzebuje aminokwasów do prawidłowego funkcjonowania, w tym do budowania i regeneracji tkanki mięśniowej. Wiedzą o tym wszyscy sportowcy stosujący różnego rodzaju odżywki białkowe i suplementy. Wśród niezbędnych aminokwasów, których powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi wraz z pożywieniem, znajduje się tyrozyna.

Działanie tyrozyny 

Ten aminokwas spełnia bardzo wiele różnych funkcji w organizmie. Uczestniczy w tworzeniu neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiadających za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi. Jego poziom obniża się w czasie silnego stresu lub intensywnego wysiłku fizycznego. Niedobory tyrozyny mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym do stanów lękowych i agresywnych zachowań. Powodują zaburzoną syntezę adrenaliny, dopaminy, tyroksyny, noradrenaliny. 

Źródła tyrozyny 

Tego aminokwasy można dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Zawierają go przede wszystkim sery, zwłaszcza parmezan, a także soja, orzechy arachidowe, mięso z piesi kurczaka i czerwona soczewica. 

Tyrozynę można także znaleźć w bardzo wielu suplementach diety przyjmowanych przede wszystkim przez sportowców. Stosowanie takich preparatów ma przede wszystkim poprawiać wyniki osiągane w czasie treningów siłowych i zwiększać wytrzymałość organizmu w trakcie intensywnego wysiłku. Dodatkowo suplementy zawierające ten aminokwas są polecane osobom, które chcą poprawić swoją pamięć i koncentrację oraz zwiększyć ogólną sprawność umysłową i podnieść odporność na stres. 

Duże znaczenie ma właściwe dawkowanie suplementów zawierających tyrozynę min. Sklep Evita. Z pewnością nie należy przekraczać zalecanych dawek.