Wspomaganie wątroby może być smaczne!

2017-10-10
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Zachowanie jej w dobrym stanie zapewnia prawidłowe przebieganie wielu procesów, na których oparte jest życie. Niewydolna wątroba nie tylko nie oczyszcza krwi, ale również nie produkuje czynników krzepnięcia, cholesterolu, czy nie bierze udziału w cyklu mocznikowym.

NA WĄTROBĘ ZIOŁA, KTO JE ZLICZYĆ ZDOŁA

Zioła na wątrobę ze sklepu Evita znane są ludzkości od wielu dekad. Ich prozdrowotne działanie potwierdzone badaniami zostało również włączone do kanonu metod medycyny konwencjonalnej. Popularne dzisiaj preparaty wspomagające pracę wątroby, które zapisywane są przez lekarzy specjalistów, w głównej mierze oparte są na substancjach pochodzących z ziół.

Smacznym i tanim źródłem substancji wspomagających pracę wątroby jest ostropest plamisty. Zawierające go suplementy diety od lat cieszą się niesłabnąca popularnością. Jego działanie oparte jest na sylimarynie, która stabilizuje podstawową jednostkę budulcową wątroby, czyli hepatocyt. Wzmocnienie komórki zwiększa jej aktywność, co znacząco przekłada się na całokształt pracy wątroby. Ponadto ostropest działa przeciwzapalnie (hamuje wytwarzanie leukotrienów), co stosowane jest pomocniczo w wirusowych zapaleniach wątroby.

KARCZOCHOWY ZAWRÓT GŁOWY

W Polsce karczochy to rośliny niedocenianie. Ich dostępność waha się w zależności od regionu, w związku z tym nie są one stałym składnikiem naszej diety. Warto, jednak to zmienić. Znajdująca się w liściach i korzeniu karczocha cynaryzyna pozytywnie wpływa na pracę pęcherzyka żółciowego. Oprócz przyśpieszania wydzielania żółci, wpływa również na jej tworzenie. 

Oprócz właściwości zdrowotnych karczoch pochwalić może się również walorami smakowymi, dlatego apteczną suplementację od czasu do czasu zamienić można na finezyjnie przyrządzone danie zawierające to warzywo.