Ziele jemioły na szumy uszne

2016-06-13

Szumy uszne to uciążliwa dolegliwość. Ich charakter może być fizjologiczny lub patologiczny. Szumy fizjologiczne mogą mieć związek ze stanem zapalnym w obrębie jamy nosowo-gardłowej lub powstaniem czopu woszczynowego. Natomiast szumy uszne o podłożu patologicznym są efektem uszkodzenia komórek ślimaka w narządzie słuchu, będącego konsekwencją przebytej lub trwającej choroby.


Leczenie szumów usznych jest związane z usunięciem ich przyczyny. Nie zawsze jest to możliwe. Pomocne mogą okazać się zioła na szumy uszne i preparaty wieloskładnikowe z nich przyrządzone. Szczególnie pomocne jest ziele jemioły z którego przyrządza się macerat. Robi się to w ten sposób, że czubatą łyżeczkę jemioły zalewa się 250 ml zimnej, przegotowanej wody a następnie po 10-12 godzinach lekko podgrzewa. Zapobiegawczo wystarczy pić 1 szklankę dziennie a w celu leczniczym należy pić 3 szklanki.


Herbata z jemioły wykazuje dobroczynne działanie w przypadku nadciśnienia, zaburzeniach rytmu serca, miażdżycy. Działa moczopędnie i uspokajająco. Zwiększa częstotliwość skurczów serca i rozszerza naczynia krwionośne. W aptece można dostać gotowy wyciąg z jemioły.


Zarówno przy nadciśnieniu jak i miażdżycy jednym z objawów są bardzo często właśnie szumy uszne. Należy jednak pamiętać, że jemioła zawiera substancje czynne których zbyt duża dawka może być przyczyną objawów niepożądanych tj. wymioty i kolki. Dłuższe stosowanie jemioły w dawkach leczniczych powinno być skonsultowane z lekarzem. Z innych ziół na szumy uszne zaleca się picie naparu z glistnika jaskółczego ziela.