Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyki ekologiczne?

2016-03-31

Wiele kobiet wybierając kosmetyki ekologiczne robi to, ponieważ takie preparaty wydają się bardziej naturalne. Co za tym idzie tego typu środki pielęgnacyjne nie zawierają konserwantów i raczej nie uczulają. Czy tak jest naprawdę?

Naturalnie czy też nie

Kosmetyk nazwany ekologicznym powinien być wyprodukowany w sposób, który nie zaszkodzi przyrodzie. W pełni ekologiczne kosmetyki zawierają składniki pozyskiwane z roślin, które rosną na specjalnie nadzorowanych uprawach. Takie preparaty nie tylko nie zawierają zbędnych konserwantów, ale również są wolne na przykład od substancji takich jak pestycydy.

To wszystko jednak nie oznacza, że dany kosmetyk nie będzie uczulał. Niektóre osoby mogą być uczulone na składniki niektórych ziół. Kosmetyk nazywany ekologicznym będzie łagodniejszy dla tych kobiet, które są uczulone na sztuczne konserwanty, barwniki i środki zapachowe.

Certyfikaty

Kosmetyki, które mają być pozyskiwane z natury potrafią mieć dość wysokie ceny. Warto sprawdzić, czy ich jakość jest prawdziwa. Najbardziej znane firmy certyfikujące, których oznaczeń warto szukać na opakowaniach kosmetyków to:

- Ecocert

- Demeter

- BDIH

- NaTrue

Niektóre kosmetyki mogą być także oznaczone znakiem "BIO", jednak należy uważnie się przyjrzeć, czy to na pewno logo certyfikatu, a nie zwykły napis reklamowy.