Mleko, które pielęgnuje i leczy

2016-01-19

Świat nauki nie pozostawił przysłowiowej suchej nitki na mleku krowim, które wielu z nas uznawało za doskonały napój zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Niestety, zawartość laktozy sprawiła, że całkowicie zmieniła jego postrzeganie. Nie mniej jednak trudno zrezygnować z tak uniwersalnego i skądinąd smacznego produktu, jakim jest mleko. Szukając alternatywy warto przyjrzeć się mlekom migdałowym, które zyskują coraz większą popularność, są polecane zarówno przez dietetyków, jak i lekarzy. W czym tkwi jego sekret i czy faktycznie jest tak wspaniałe?

Idealna kompozycja

Jak sama nazwa wskazuje to mleko powstaje z migdałów, które od wieków są uznawane za jeden z najzdrowszych i drogocennych produktów. Krótki proces przetwarzania ich w napój sprawia, że nie tracą one swoich wartości. Kochają je weganie, osoby na diecie odchudzającej oraz białkowej.

Szereg właściwości mleka migdałowego sprawia, że staje się ono substytutem, który z powodzeniem wspiera naszą walkę z wysokim cholesterolem, cukrzycą, a nawet stresem. Wysoka zawartość antyoksydantów wspomaga organizm czyniąc go odpornym na choroby, wiecznie młodym, pełnym witalności. Ze względu na zawartość magnezu, potasu, fosforu oraz wapnia i żelaza jest idealny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza tych, cierpiących na skurcze łydek czy borykających się z anemią ciążową. Co prawda, wiele osób wskazuje, że mleko migdałowe nie należy do tanich, jednak można go z powodzeniem przygotować w domu.