Miód nieocenione źródło zdrowia

2015-11-24

Miód od wieków jest cenionym produktem spożywczym i leczniczym. Jest niezastąpiony podczas infekcji, a jego działanie antybakteryjne często jest dużo skuteczniejsze niż antybiotyków, które są nagminnie przepisywane przez lekarzy. To między innymi enzymy pochodzące z gruczołów trawiennych pszczół, lizozym czy inhibina zawarte w miodzie, potrafią skutecznie rozprawić się z bakteriami atakującymi ludzki organizm. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie spożywać miód.

Właściwości miodu wielokwiatowego są w dużej mierze uzależnione od rodzaju roślin z jakich został zebrany. Nie bez znaczenia jest także pora roku. Miód wielokwiatowy zbierany z wiosennych kwiatów, ma większą zawartość cukrów prostych. Nektar zebrany z letnich roślin i przetworzony przez pszczoły jest bardziej bogaty w enzymy, które wykazują działanie antybakteryjne, ale ma także większą zawartość cennych mikroelementów. Podobnymi właściwościami cechują się miody zbierane z jesiennych kwiatów.

Miody wielokwiatowe znajdują zastosowanie przy łagodzeniu alergii oddechowej. W szczególności łagodzą objawy kataru siennego czy astmie oskrzelowej o podłożu alergicznym. Sprzyja temu niewielka zawartość pyłków, a także kurzu w miodzie. Te swoiste antygeny sprzyjają powstawaniu przeciwciał u osób z alergią. I choć nie wyleczą, to zdecydowanie poprawią odporność organizmu.