Woda utleniona - w żelu czy butelce?

2015-10-26

Woda utleniona, to nic innego jak 3% wodny roztwór nadtlenku wodoru (H2O2). To od lat znany i stosowany do dziś środek odkażający, o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym. Jest nie tylko powszechny, ale przede wszystkim tani. Stanowi wyposażenie niejednej domowej apteczki.

Dostępne rodzaje wody utlenionej i zastosowanie

W większości aptek możemy otrzymać wodę utlenioną w kilku wariantach.

  • buteleczki 100 gr
  • buteleczki 500 gr
  • atomizer 50 gr

Zarówno butelki jak i atomizer z zawartością wody utlenionej przeznaczone są do przemywania, oczyszczania i rozmiękczania ran. Ponadto wodę utlenioną można stosować w płukaniu jamy ustnej w przypadku wielu stanów zapalnych przyzębia. Gwałtowne pienienie wody utlenionej świetnie oczyszcza rany z zabrudzeń.

Woda utleniona w żelu

Na niewielkie skaleczenia sprawdzi się woda utleniona w żelu. Nie spłynie z rany, bowiem tworzy na powierzchni delikatny opatrunek błonowy. To świetne rozwiązanie i nie ma potrzeby zakładać plastra. Idealnie sprawdzi się w przypadku dziecięcych skaleczeń pod warunkiem, że rana będzie czysta.

Na zakończenie

Z pewnością w domowej apteczce powinna się znaleźć woda utleniona zarówno w butelce jak i w żelu. A o wodzie utlenionej pamiętajmy również wtedy, gdy dopadnie nas ból gardła. Płuczmy go wówczas szklanką letniej wody z dodatkiem jednej łyżeczki wody utlenionej, z pewnością pomoże. Nie zapominajmy także, że wodę utlenioną musimy chronić przed wysoką temperaturą, zwłaszcza przed promieniami słońca, a także przed dziecięcymi ciekawskimi rączkami.