Zakraplamy oczy

2015-10-15

Zdarza się, że ze względu na chorobę oczu, konieczne jest stałe stosowanie kropli do oczu. Tylko w nielicznych przypadkach chorobowych wymagany jest dokładny czas aplikacji kropli. W innych sytuacjach nie ma takich obostrzeń, jeśli na przykład lekarz zleci 3 razy na dzień, to nie ma potrzeby wykonywać tego dokładnie co osiem godzin.

Krople do oczu – jak podawać
Krople do oczu można przyjmować w wielu pozycjach, zarówno na leżąco, stojąc lub siedząc. Nie wszyscy jednak dobrze znoszą tego typu zabieg. Dla takich osób najodpowiedniejszą formą podania leku, będzie pozycja leżąca. Kropelki należy umieścić na zamkniętych powiekach w zagłębieniu tuż przy nosie. Po otwarciu oczu krople wpłyną do nich. Jeśli ktoś aplikuje je sobie samodzielnie, powinien nieco odchylić dolną powiekę a po zakropleniu ucisnąć kącik oka tuż przy nosie. Tym sposobem blokuje się odpływanie łez i tym samym kropli. Dla lepszego rezultatu wchłaniania dobrze jest przez chwilę pomrugać, aby lek dobrze się rozprowadził na powierzchni oka.

O czym należy pamiętać przy dawkowaniu kropli
Worek spojówkowy oka ma ograniczoną pojemność. Nie może zatrzymać więcej niż trzydzieści mikrolitrów płynu, a więc nadmiar wycieknie na zewnątrz bądź drogami łzowymi dostanie się do organizmu. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, kiedy aplikuje się krople do oczu o silnym działaniu. Dotyczy to szczególnie osób chorujących na astmę oskrzelową czy też nadciśnienie.