Wciskaj kit na zdrowie!

2015-06-17

Natura to najlepsza rzecz, jaka mogła przytrafić się człowiekowi. Istniejąc od zawsze wytworzyła bogactwo związków, które mają dobroczynny wpływ na człowieka. Dlatego bardzo często warto zdać się właśnie na nią, a nie na chemicznie przetworzone odpowiedniki rodem z laboratoriów chemicznych. Do sięgania po naturalne składniki, które poprawią stan naszego zdrowia wystarczy jedynie odrobina wiedzy.

Kit pszczeli - czemu warto?

O zdrowotnych właściwościach miodu powiedziano już w zasadzie wszystko. Teraz pora skupić się na nieco mniej znanym wytworze, który pochodzi prosto od pszczół. Mowa o kicie pszczelim, zwanym inaczej propolisem.

Z propolisu często tworzy się lekarstwa i nalewki domowym sposobem. Wszystko dlatego, że propolis bardzo dobrze rozpuszcza się w łatwo dostępnym alkoholu etylowym. Dlaczego warto po niego sięgnąć?

Kit pszczeli ma ogromne właściwości lecznicze: bakteriobójcze, grzybobójcze, zapobiega też rozwojowi pleśni. Stosowany jest w chorobach wrzodowych, a także  przy zranieniach, odmrożeniach i oparzeniach - wraz z właściwościami bakteriobójczymi w parze idą właściwości, które przyspieszają regenerację uszkodzonej skóry. Nasi przodkowie doskonale o tym wiedzieli, stąd przepisy na opatrunki z propolisu, które pochodzą sprzed setek, a nawet tysięcy lat wstecz.